32 Yıllık Tecrübe

WhatsApp Image 2020-02-07 at 19.27.31

Arkadaşlar biz kimseyle özel durumlar haricinde sözleşme yapmıyoruz. Bunun sadece tek bir nedeni var; bizler hiç kimsenin önünü kesmek istemiyoruz. Yani başka ajanslarla da çalışmanızı engellemeyerek iş potansiyelinizi ve tabi ki buna paralel olarak da kazancınızı düşürmemek çabası içerisindeyiz!

Ayrıca biz hiç kimseye aynı zamanda “EN İYİ AJANS” ve ya “EN GÜVENİLİR AJANS” biziz diye saçma sunumlarda bulunmuyoruz. Sadece 32 yıldan beri bu piyasanın içerisinde bulunduğumuzu ve www.castakademiajans.com adlı sıtemizin Gurur Tablomuz bölümünde de görebileceğiniz gibi bugüne kadar çekilmiş olan en iyi ve en kaliteli yapımlarda, projeyi gerçek anlamda uygulamaya alan yapım şirketlerinin bizi tercih ettiklerini söyleyebiliriz. Hatta bunu ispatlayabiliriz! Ki bunlara çekimleri İstanbul’da gerçekleştirilen Hollywood yapımları da dahildir.

Bu konuda sizlere tavsiye edeceğimiz tek şey, ajanslar tarafından sizlere söylenen sözlere (ki buna bizde dahiliz..) kayıtsız şartsız inanmayın ve herşeyi kendiniz araştırın! Ve İnanın ki “Biz En İyiyiz!” diyen hiçbir zaman “En İyi!” değildir.

Başka ajanslarla çalışırken lütfen ama lütfen dikkat ediniz, çünkü piyasada o kadar “ajans” adı altında çalışan ve insanları sömüren kişiler var ki, biz 32 yıldan beri işini doğru ve dürüstçe yapmaya çalışan kişiler olarak bunlara şahit olduğumuzda hem sizin adınıza hem de kendi adımıza üzülüyoruz. Çünkü o firma ve kişilerin adı da “Ajans” bizlerin adı da “ajans”. Dolayısıyla insanlar o firmalar yüzünden haklı olarak bizlere de gelmeye çekiniyorlar.

Onun için sizlere “diğer” ajanslara giderken mutlaka dikkat etmeniz gereken bazı öneriler vereceğim…

Kendi adınıza ve bizim adımıza lütfen bu önerileri dikkate alınız!

  1. Öncelikle gideceğiniz cast ajansının piyasa içerisinde minimum 5 seneden fazla geçmişi olmasına dikkat ediniz.
  2. Ajansın mutlaka bir web sitesinin olmasına ve hatta web sitesinin düzgün olmasına dikkat ediniz.
  3. Ajans tarafından herhangi bir “dosya, kayıt, kırtasiye vs..” ücreti talep edildiğinde kabul etmeyiniz.
  4. Eğer herhangi bir deneyiminiz ve ya tiyatro geçmişiniz yoksa, ve buna rağmen size bir projede “Rol” vaadediliyorsa, buna kesinlikle inanmayın! Çünkü çok istisnai durumlar dışında buna pek imkan yoktur! Eğer deneyiminiz yoksa her işde olduğu gibi bizim işde de basamakların en altından başlamak zorundasınız! Benim her zaman verdiğim bir örnek var: “Siz her ne kadar çok iyi saç kestiğinize inansanız da, hiçbir kuaför salonu işe yeni başlayan birinin eline makası hemen vermez. Önce çırak olursunuz, sonra kalfa ve ne son olarak da usta!” Oyunculuk da diğer mesleklerden çok farklı değil. Siz de bu işin eğitimini almadıysanız eğer en alt basamaktan (yardımcı oyunculuk) başlamak zorundasınız. Daha sonra yavaş yavaş kısa ama her gittiğinizde biraz daha uzayan replikler, sonra da bölüm oyunculuğu, karakter ve başroller!
  5. Ajansların sizlere yapacakları ödemeleri sorun! Alacağınız ödemenin yüzde kaçının ajans tarafından kesildiğini öğrenin. Ve en önemlisi ödemelerin ne zaman ve ne şekilde verildiğini öğrenin. Her düzgün çalışan ajansın bir ödeme planı vardır. Örneğin bizim ajansımızın ki her ayın 14’ü ile 20’si arası ajans aranır ve muhasebe bölümü ile görüşülür. Sizlere verilen ödeme kartlarındaki çekim tarihleriniz verilir. Ve en sonunda muhasebeden yetkili kişi size ödeme günü ve saati verir. Belirtilen günde gelir ve ödemenizi alırsınız.
  6. Hiçbir ajansta, ajans personelinin hatta sahibinin sizlere kibirli ve ya kötü davranmasına kesinlikle izin vermeyin! Çünkü unutmayın ki bizler nasıl ki sizlere iş imkanı sunuyorsak, bizlerde sizlerin gidip emek harcağı işlerin yüzdelerini keserek kazanıyoruz!

Yüksel Duman

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial